MONORAY VİNÇLER

Monoray vinçler I profil ya da tek kiriş köprülü vinçler üzerinde dikey ve yatay eksenlerde çalışabilen askılı tip olarak bilinen vinçlerdir.

MONORAY VİNÇLERMONORAY VİNÇLER

Monoray vinçler I profil ya da tek kiriş köprülü vinçler üzerinde dikey ve yatay eksenlerde çalışabilen askılı tip olarak bilinen vinçlerdir. Monoray vinçler 4 ya da 6 eksende çalışabilirler. Max. 20 ton kapasiteye kadar imalatı bulunan monoray vinçler planet serisinin monoray modelidir. FEM 2m sınıfına kadar standart olarak üretilmektedir. 1/1, ½, ¼, yada 1/6 halat donanımlı olabilir. Monoray vinçler küçük tonajlı sistemlerde genellikle seriliği ile tercih sebebi olurlar. Monoray vinçler hemen her fabrikada bulunan basit I profiller altında ya da tek kiriş gezer vinçlerde makine grubu olarak çalıştırılabilirler. Genellikle seri hareket eden bu modeller gezer vinçlerin kurulumuna ve çalışmasına elverişli olmayan dar mekânlarda sıkça tercih edilirler. Sistemin kaldırma grubunu planet model redüktörler oluşturur. Monoray vinçler kullanılacak yerin ve yapılacak olana işlerin özelliklerine ve durumlarına göre dizayn edilebilir. Monoray Vinç Standart Üretim Programı Teknik Özellikler 0,5 – 5 Ton kapasiteler arasında zincirli kaldırma grubu.
5 – 25 Ton kapasiteler arasında halatlı kaldırma grubu.
Yüksek alanlarda alttan askılı, alçak alanlarda yandan askılı, radyuslu hatlarda mafsallı kaldırma grubu.
Monoray vinç uygulamaları için özel olarak üretilen çift hızlı (iki kademeli) kaldırma motoru.
Gerekli uygulamalarda frekans invertör üzerinden kaldırma motoruna yol vererek yumuşak kalkış duruş ile hassas hızlar sağlanarak çift kademeli hareket kontrolü.
Monoray vinç kanca alt üst mesafelerini sınırlamak için turlu limit switch.
Halatlı monoray vinç uygulamalarında esnek ve yüksek mukavemetli özel halat kılavuzu dizaynı.
Kopma mukavemeti yüksek, uzun ömürlü halat/zincir seçimi.
Aşırı yük sınırlaması için limit switch.
Frekans invertör üzerinden araba yürütme ve kol hareket motorlarına yol vererek yumuşak kalkış duruş ile hassas hızlar sağlanarak çift kademeli hareket kontrolü.
Araba yürütme hareketlerini sınırlamak için limit switch.
Uzun ömürlü GGG70 Sfero dökümden imal tekerlek grupları.
Çelik konstrüksiyon üretiminde normlara uygun kumlama ve boya uygulaması.
Elektrik otomasyonu uygulamalarında toz ve neme karşı sızdırmazlığı yüksek şalt malzeme seçimi.
Vinç arabasından bağımsız müstakil kumanda hattı.
Pergel vinç kolonu üzerine tesis edilmiş pako şalter ve acil stop butonu.
İş güvenliği kurallarına uygun uyarı ve ikaz ekipmanları. Açık sahalarda dış etkenlerden koruma uygulaması.
Döner şaryolu monoray vinçleri; monoray vinç kurulacak alan yatay pozisyonda eksen değiştirecekse ve burası gezer vinçler kurulumu ve kullanımı için uygun değilse bu yerlerde kavisli I profiller üzerinde çalışan döner şaryolu monoray vinçler kullanılabilir. Taşıyıcı I pudrelin dönüş dairesi en az 1500 mm radyusa sahip olmalıdır. Bu sistemde iki ayrı şaryo grubu bulunur. Kaldırma yüksekliğine bağlı olan tambur boyuna göre her iki şaryo grubuna da redüktör takılabilir. Şaryo grubundan birisi sabit bağlantılı diğeri ise eksenel rulman ile yataklanmış döner mafsallı şaryodur. Burada döner mafsallı şaryo köşelerde vincin rahat dönmesini sağlar. Alçak tavan monoray vinçleri; kaldırma yüksekliğinin önem arz ettiği monoray sistemlerde kullanılır. Tambur şaryo grubunun yan tarafına monte edilir, duruma göre diğer tarafa denge ağırlığı yapılabilir. Bu sistemler ile standart monoray vinçlere nazaran 500 mm’ye kadar kaldırma yüksekliğinde kazanılabilir.


ÇİFT KİRİŞ GEZER KÖPRÜLÜ VİNÇ
MONORAY VİNÇLER
PORTAL VİNÇLER
HALATLI KALDIRMA
ZİNCİRLİ KALDIRMA
MANUEL KALDIRMA